10 Kas 2016 - Yaşananlar...    Yorum Yok

Nerdesin Pis Zenci?

« »

Direkt açıklama satırı ile girmek durumundayım bu yazıya;
*Pis zenci : babaannem ile aramızda bir şakalaşma. Yoksa ırkçı değilim ve zencilerle bir alıp veremediğim de yok.

Yapılması gereken işler arasında standart Küçükkuyu ↔ İstanbul seyahatlerinden biri yaşanmıştı. Bizimkileri her aradığımda bir boşluk oluyordu bende. En azından her görüşmeyi sonlandırmadan önce “bizim pis zenci ne yapıyor?” derdim. Şimdi soramıyorum.

Hatta bugün, “Sanki neden babaannemi de getirmediniz?” diye soracaktım.
Neden orada yalnız bıraktınız?
Bağırmak, hatta haykırmak istedim.
Küfür etmek istedim.
Vurmak kırmak istedim.
Sonra bol bol ağlamak istedim.
Ben aslında sadece babaannemi özledim.

İstanbul’da iken daha kolay gibi, nasılsa Altınoluk’da diyorum. Altınoluk’da iken, aslında İstanbul’da ve yorulmasın diye gelmedi buraya diyorum. Ama her zaman yemiyor…

Annemlerin yanına gidince babaannem yok. Babam her sabah mezarını ziyaret etmeye çalışıyor. Bu durumda yaşanmıyormuş gibi davranabilirim bir radde. Bu psikolojiyi iki tarafta da hali hazırda duran babaanne kokan odası ve eşyaları koruyor. Ancak yakında onlarda toplanacak. İşte o zaman, sevgili Ati nasıl düşünecek bilmiyorum.

Olaylar o kadar hızlı gerçekleşti ki; hızına yetişemedim. Babaannemi ellerimle götürdüm Marmara Eğitim ve Araştırma Hastahanesine, Pendik’e… Her zaman ki gibi yolda telaş yaptı. Acile götürdük. Ancak bu sefer sürekli önümden tekerlikli yatakla geçti. Akşam oldu milyon tane test sonucunda herhangi bir bulgu yok. Zaten görüştürmüyorlar. Ben iyicene sinirlendim. Kapıya gittim, güvenlik “doktor yok” dedi. Bende “arkadaşım 12 saattir ne olduğunu bilmeden burada bekliyorum, istersen önümden çekil!” Neyse girdim içeri. Neyse ki herşeyi babaanneme anlatmışlar. Ne yaptılar, ne ettiler ondan dinledim. Sabah anjiyo operesyonu olabilir dedi. İyi dedim. Sonra zaten beni yanından çıkardılar. Derken, hastahaneye yatırdılar. Yine göremedik, elimize bir liste yok terlik pijama alın gelin. Görüş saatleri 08:00, 12:00, 17:00. Dedim bu nasıl iş arkadaş!

Gel zaman, git zaman sabah oldu neyse ki! Ben çok kısa gördüm. Operasyona almışlar. Zaten basit operasyon 15 dk sürüyor dediler. İyi dedik. Sonra doktor bizi çağırmış. Kalp damarlarından ana arterlerden biri %99 tıkalı diğer %100 tıkalıymış, bir by-pass ameliyatı kadar zorlu olacak. Allah yardımcımız olsun, dualarınız eksik etmeyin dedi. Bizden onay aldı ve gitti. Onayı da ben verdim üstelik.

Operasyon başarısız geçmiş, işlem sürerken bir kere kalbi durmuş ve yeniden çalışmış. Sonra operasyondan çıkmış ve dinlenmeye almışlar, ancak toplaması için tüm gücü ile tutunması gerekiyor vs birşey demiş doktor. O aralar ben yokum zaten, sadece ağrı kesici verdiler yatıyor ve babaannemi bu lanet hastahaneden alıp, gideceğiz diye düşünüyorum.

İkinci kere kalbi durmuş ve çalışmamış….

« »

Sizde yorum yapabilirsiniz.