21 Nis 2015 - Yazılar    Yorum Yok

Değişiklik iyidir…

« »

Artık hayatımız rutin bir hal aldığı zaman, hayattan zevk almamaya başlarız. Gün içinde yaptığımız herşey, gördüğümüz her yüz, yapılan her sohbet, yaptığımız her iş ve dokunduğumuz her hayat aynı olmaya başlar. Kısacası hayat monotonlaşmaya başlar…

Bu durumun üzerinden gelmenin en güzel yolu ise komple bir değişiklik ya da ufak dokunuşlar.

Bir firmada muhasebe departmanında görev alıyorsanız, hesabı, kitabı bir kenara itip; radyo programı, seslendirme, tiyatro vb. gibi bir şey denemelisiniz.

Özetle, içinde bulunduğunuz yaşam tarzınızı değiştirmenin bir yolunu bulmanız lazım! Belki yeni bir iş, belki yeni bir şehir, belki yeni bir sevgili. Eğer yeterli geliyorsa, ufak bir tatil de işinizi görebilir. Bu duruma tamamen ruh durumuzun onarılması için ayıracağınız süreye göre karar vermeniz gerekiyor.

Önemli ufak bir nokta, önce düşünüp sonra karar vermek bir çözüm değil. Asla işe yaramaz. Düşünmeden uygulamanız gerekiyor. Yanınıza 5 parçadan fazla eşya almamanız lazım. Yıllık izniniz varsa maalesef kullanmanız gerekiyor. Çalıştığınız firma kurumsal değilse ve hukuki açıdan bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyorsanız eğer, ruhunuzu tamir etmeniz için ödemeniz gereken bedelse; arkanıza bakmadan hayalinizi gerçekleştirmeye doğru ilk adımı atmanız ve ardından koşmanız gerekiyor.

Yok bu kadarı da fazla derseniz, o zaman ufak şeyler denemenizi öneririm. Bunlar ne olabilir? Ufak hobiler olabilir. Mesela;

  • Bisiklete binmeyi veya koşu yapmayı en olmadı yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz.
  • Kitap okumayı, tiyatroya ve sinemeya gitmeyi deneyebilirsiniz.
  • Çok uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınızda bir beklenti olmadan görüşmeyi deneyebilirsiniz.
  • Puzzle, model uçak vb. uğraşlar edinebilirsiniz.
  • Ahşap boyama, cam boyama vb. sanatsal çalışmalara girişebilirsiniz.
  • Fotoğraf çekmeyi veya resim yapmayı deneyebilirsiniz.
  • Şarkı söylemeyi veya şarka sözü yazmayı en kötü ihtimalle uzun zamandır dinlemediğiniz ama bir zamanlar çok sevdiğiniz şarkıları son ses dinleyebilirsiniz.
  • Çeşitli kurslara gidebilirsiniz. (Takı kursu veya photoshop ya da yazılım ile ilgili bir kurs da olabilir.)

Sonuç olarak değişiklik iyidir… smile

*Tanıdığım ve sevdiğim aynı zamanda depresif takılan tüm arkadaşlarıma ithafen kaleme alınmıştır.

« »

Sizde yorum yapabilirsiniz.